HYUNDAI ix20 1.4d 6MT (77 HP)
2015–2019
76
bhp
Power
15.2
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 76bhp |
| Power | 56.6kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.2s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4115mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2616mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |