HYUNDAI ix35 / Tucson 1.7L CRDI FWD 6MT (117 HP)
2009–2013
115
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
45
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1685cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 115bhp |
| Power | 86kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
| Boot Capacity | 728L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |