HYUNDAI ix35 / Tucson 2.0L FWD 6AT (163 HP)
2009–2013
161
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 194Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 728L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |