HYUNDAI ix35 / Tucson 2.4L 6AT AWD (182 HP)
2013–2015
180
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 728L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |