HYUNDAI ix35 / Tucson 2.4L Dual CVVT 6AT AWD (176 HP)
2009–2013
176
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 176bhp |
| Power | 131kW |
| Torque | 228Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1527kg |
| Boot Capacity | 728L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |