HYUNDAI ix55 / Veracruz 3.0L V6 CRDi 6AT (250 HP)
2009–2012
247
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2959cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1806mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 2261kg |
| Boot Capacity | 708L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |