HYUNDAI Lantra Wagon 1.6i 5MT FWD (116 HP)
1995–1998
113
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1599cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 143Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 193km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1147kg |
| Boot Capacity | 362L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |