HYUNDAI Lantra 1.5i 5MT FWD (88 HP)
1998–2000
87
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1495cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 129Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1068kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |