HYUNDAI Lantra 1.6i 5MT (114 HP)
1991–1993
113
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |