HYUNDAI Lantra 1.8i 5MT FWD (126 HP)
1993–1995
125
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1836cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 189km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |