HYUNDAI Lantra 1.9L 5MT FWD (68 HP)
1995–1998
67
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 158km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1127kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65/Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |