HYUNDAI Lantra 2.0i 5MT FWD (139 HP)
1998–2000
137
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1976cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102kW |
| Torque | 182Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 202km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1126kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |