HYUNDAI Matrix 1.5L CRDi 5MT FWD (102 HP)
2001–2010
101
bhp
Power
14.3
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1493cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.3s |
| Top Speed | 164km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4026mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 4026mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |