HYUNDAI Matrix 1.5L CRDi 5MT FWD (82 HP)
2001–2010
81
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1493cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 81bhp |
| Power | 60.3kW |
| Torque | 187Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4026mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 4026mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |