HYUNDAI NEXO 135 KW (161 HP)
2018–
61
mpg
Economy
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 3.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
| Boot Capacity | 838L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |