HYUNDAI Palisade 2.2L TCi 8AT AWD (200 HP)
2019–2022
197
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2901mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Disc |