HYUNDAI Palisade 2.2L TCi 8AT FWD (193 HP)
2019–2022
190
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2901mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Disc |