HYUNDAI Palisade 3.5L MPi V6 8AT FWD (277 HP)
2019–2022
273
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3470cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 273bhp |
| Power | 203.7kW |
| Torque | 335Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2901mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Disc |