HYUNDAI Palisade 3.8L GDi V6 8AT FWD (291 HP)
2019–2022
287
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 287bhp |
| Power | 214kW |
| Torque | 262Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Disc |