HYUNDAI Pony 5 Doors 1.5i
1989–1994
83
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1468cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 970kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |