HYUNDAI Santa Fe Sport 2.0L 6AT FWD (240 HP)
2016–2018
240
bhp
Power
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1696kg |
| Boot Capacity | 586L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R 18 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |