HYUNDAI Santa Fe Sport 2.2L CRDI 6MT AWD (200 HP)
2016–2018
197
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1864kg |
| Boot Capacity | 586L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R 18 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |