HYUNDAI Santa Fe Sport 2.4L 6MT FWD (188 HP)
2016–2018
185
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138.3kW |
| Torque | 241Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1633kg |
| Boot Capacity | 586L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R 18 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |