HYUNDAI Santa Fe 2.0i 5MT FWD (134 HP)
2004–2006
133
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 174km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1547kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |