HYUNDAI Santa Fe 2.0L CRDi 5MT FWD (125 HP)
2004–2006
123
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 171km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1713kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |