HYUNDAI Santa Fe 2.0L CRDI 6AT AWD (184 HP)
2012–2016
181
bhp
Power
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 401Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 2025L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 H |
| Front Brakes | Ventilated Single Piston Disc, 320Mm X 28Mm |
| Rear Brakes | Solid Single Piston Disc, 302Mm X 11Mm |