HYUNDAI Santa Fe 2.0L CRDI 6MT AWD (150 HP)
2018–2020
148
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Boot Capacity | 626L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |