HYUNDAI Santa Fe 2.2L CRDi 5AT (150 HP)
2009–2012
148
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2188cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 335Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4676mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1748kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |