HYUNDAI Santa Fe 2.2L CRDI 6AT AWD (200 HP)
2016–2018
197
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4905mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1981kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 235/60 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |