HYUNDAI Santa Fe 2.2L CRDI 6AT FWD (200 HP)
2012–2016
197
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
36
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 437Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1816kg |
| Boot Capacity | 2025L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 H |
| Front Brakes | Ventilated Single Piston Disc, 320Mm X 28Mm |
| Rear Brakes | Solid Single Piston Disc, 302Mm X 11Mm |