HYUNDAI Santa Fe 2.2L CRDi 6MT AWD (200 HP)
2018–2020
197
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Boot Capacity | 626L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |