HYUNDAI Santa Fe 2.2L CRDi 8AT AWD (200 HP)
2018–2020
197
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Boot Capacity | 626L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |