HYUNDAI Santa Fe 2.4L 6AT FWD (190 HP)
2012–2016
189
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1666kg |
| Boot Capacity | 2025L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Single Piston Disc, 320Mm X 28Mm |
| Rear Brakes | Solid Single Piston Disc, 302Mm X 11Mm |