HYUNDAI Santa Fe 2.7i V6 4AT AWD (179 HP)
2004–2006
177
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2656cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1676kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |