HYUNDAI Santa Fe 2.7L V6 5MT (189 HP)
2009–2012
186
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2656cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 248Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4676mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |