HYUNDAI Santa Fe 3.3i V6 5AT FWD (234 HP)
2006–2009
231
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3342cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 231bhp |
| Power | 172kW |
| Torque | 304Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4676mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |