HYUNDAI Santa Fe 3.3L V6 6AT FWD (290 HP)
2016–2018
290
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3342cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 290bhp |
| Power | 216.3kW |
| Torque | 342Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4905mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1813kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 235/60 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |