HYUNDAI Satellite 2.4i 5MT FWD (112 HP)
1997–2000
110
bhp
Power
20.6
s
0–100 km/h
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2351cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 181Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20.6s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |