HYUNDAI Scoupe 1.5i 4AT FWD (90 HP)
1992–1996
89
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1495cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4209mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 975kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |