HYUNDAI Scoupe 1.5i 5MT (84 HP)
1990–1992
83
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1468cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4209mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |