HYUNDAI Terracan 2.9L CRDi 5MT AWD (163 HP)
2004–2007
161
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2902cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 345Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1955kg |
| Boot Capacity | 750L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |