HYUNDAI Terracan 3.5i V6 4AT AWD (194 HP)
2001–2004
192
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
15.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 192bhp |
| Power | 143kW |
| Torque | 294Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.5mpg |
| Combined | 15.2L/100km |
| Urban | 20.5L/100km |
| Extra-Urban | 12.1L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1982kg |
| Boot Capacity | 750L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |