HYUNDAI Trajet 2.0i 5MT FWD (140 HP)
2004–2008
138
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 183km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1712kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |