HYUNDAI Trajet 2.0L 4AT FWD (136 HP)
2000–2004
134
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |