HYUNDAI Trajet 2.7i V6 4AT FWD (170 HP)
2004–2008
168
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2656cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 192km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1752kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |