HYUNDAI Tucson 0.95 KWh 1AT (134 HP)
2016–2018
132
bhp
Power
Engine
| Power | 132bhp |
| Power | 98.6kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4475mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
| Boot Capacity | 513L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |