HYUNDAI Tucson 1.6L CRDI 6MT 4WD (136 HP)
2018–2020
134
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4475mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 513L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |