HYUNDAI Tucson 1.6L T-GDI 6MT 4WD (177 HP)
2018–2020
175
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4475mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1697kg |
| Boot Capacity | 513L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |