HYUNDAI Tucson 2.0L CRDI 48V 6MT AWD (185 HP)
2018–2020
183
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 183bhp |
| Power | 136.1kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4475mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1842kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |