HYUNDAI Tucson 2.0L CRDi FWD 6MT (140 HP)
2004–2009
138
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4326mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1671kg |
| Boot Capacity | 643L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |